Adenium آدنیوم

نام دیگر آن رز کویر می باشد به آن علت‌که در زمانی که غرق گل هست شباهت زیادی به بوته رز دارد. قبل از اینکه برگ ها ظاهر شود،همزمان با خارج شدن گیاه از خواب زمستانی گیاه گل می دهد. از طریق بذر تکثیر می گردد ارتفاع آن بعد از 3سال به 30 سانتی متر می رسد. برگ های چرمی و واکسی آن پس از ظهور گل ظاهر می شوند.

⚪️نور
برای گلدهی به نور آفتاب کامل نیاز دارد و نور زیاد را تحمل می کند.

️⚪️دما
حداقل دمایی که می تواند تحمل کند 10درجه است.

️⚪️آبیاری
در بهار و پاییز هر دو هفته یکبار آبیاری شود، در تابستان هفته ای یک بار کافیست پس از شروع برگ ریزی تا اول اردیبهشت آبیاری احتیاج ندارد.

️⚪️تغذیه
از کود مخصوص گیاهان آپارتمانی رویش و همینطور محلول گلدهی و پتاسیم رویش در فصول مختلف به جز دوره خزان می توان استفاده کرد.

⚪️گلدان
تعویض آن متناسب با گیاه تا قبل 15سانتی متر شدن گیاه.

⚪️ خاک
ترکیبی از کمپوست و ماسه شکری

طوقه این گیاه فقط منحصر به زیبایی گیاه نیست بلکه مسئول ذخیره آب است و در گلدان نباید به زیر خاک برود. از دیگر نکات مهم برای نگه داری گیاه سر شاخه هایی که در زمستان خشک شده باید حذف گردد. جهت جلوگیری از صدمه دیدن بافت‌های سالم قیچی را در قسمت خشک بکار گیرید.

⚠️ نکته کلی برای جلوگیری از استرس گیاه بسته به نوع گیاه فقط خاک رویی به عمق 2.5 سانت در این گیاه خاص تعویض شود لازم به ذکر است عمق خاک تعویضی قابل تغییر است.

Pseudococcus شپشک آرد آلود

برای آنکه بتوانیم با بیماری های گیاهی مبارزه کنیم،ابتدا باید عامل را شناسایی کنیم سپس روش موثر مبارزه را اتخاذ کنیم. شپشک آرد آلود‌ یکی از رایج ترین عوامل بیماری زایی در گیاهان است. این آفت اولین بار در حدود یک قرن پیش به باغ های مرکبات ایران راه یافت و تاکنون خسارات زیادی به گیاهان وارد کرده است.

شپشک آرد آلود تقریبا به تمامی نقاط گیاه حمله می کند و به دلیل ترشح موادی چسبناک (عسلک) علاوه بر زیانی که خود به‌ بدنه ‌گیاه‌ میزند‌ باعث جذب حشرات دیگر و مورچه ها به سطح‌ گیاه می شود.

این حشرات 2 جنس نر و ماده دارد که جنس نر آن توانایی پرواز دارد که این امر باعث پخش شدن هرچه بیشتر این آفت در منطقه می شود. رنگ آن سفید است ولی گاها به رنگ صورتی و زرد هم دیده می شود اگرچه پودر سفیدی که روی آن را می گیرد، باعث سفید‌ دیده شدن آن می شود.

گونه های مختلف مرکبات،کاج ها، سیکاس و نخل ها معروف ترین گیاهانی هستند که شپشک به آن حمله می کند،علاوه بر آن ها بسیاری از گیاهان آپارتمانی هستند که در معرض حمله می گیرند. شپشک آرد‌آلود‌ به ‌صورت گروهی و‌ خیلی سریع به گیاه حمله کرده و باعث از بین رفتن شکل ظاهری گیاه و همینطور زرد شدن و از بین رفتن برگ ها میشود که در نتیجه آن فوتوسنتز گیاه تحت شعاع قرار می گیرد.

سیکاس کود سیکاس
سیکاس کود سیکاس

سیکاس

گیاهی نخل مانند و بسیار زیبا که این زیبایی را مدیون شکل بی مانند قرارگیری برگهایش است. به روایتی گفته می شود این گیاه هم دوره دایناسورها بوده و‌ از آن به عنوان خوراک استفاده می کردند.تکثیر این گیاه کهن به دو شیوه انجام پذیر است ۱لقاح مصنوعی ۲جدا کردن پا جوش ها.لقاح مصنوعی معمولا زمانی امکان پذیر است که گیاه بالغ شود و‌ گل بدهد.به دلیل آنکه سیکاس عاشق رطوبت است ، به وفور در شهرهای شمالی بسیار یافت می شود.روشنایی دقت به این نکته بسیار ضروری است که در زمستان باید در روشنایی کامل باشد. اما در تابستان بهتر است نصف روز در روشنایی و نصف دیگر در سایه باشد.پس انتخاب صحیح محل قرارگیری این گیاه بسیار مهم است.آبیاریآبیاری و غبارپاشی در زمستان هفته ای ۲بار و در تابستان هروز انجام گیرد.دما در صورتی که هوا خشک ‌نباشد‌ دمای پایین را تحمل میکند ولی بهتر است در فصول سرد سال با عایقی شفاف از آن در برابر هوای سرد محافظت شود.خاکترکیبی از لوم و شن ایده آل است.کوددهی می توانید از آهن غنی شده و یا کود مخصوص گیاهان آپارتمانی و باغی رویش استفاده کنید.!برای زیبا شدن ظاهر گیاه از جابجایی مکرر خودداری کنید.پس از نمایان شدن برگ های جدید برگهای پیر که به رنگ قهوه ای و یا زرد ‌در آمده اند را جدا کنید. برای رشد بهتر سیکاس آهن غنی شده رویش پیشنهاد می شود.

نانو کود سوپر میکرو ۱۱ عنصره

امروزه کشورهای دارای کشاورزی پیشرفته، توجه زیادی به نقش و کاربرد عناصر کم‌مصرف به همراه عناصر پرمصرف در افزایش تولید و بهبود کیفیت محصولات کشاورزی دارند. متأسفانه در ایران به نقش این عناصر توجه کافی نشده است به‌طوری‌که مصرف کودهای حاوی این عناصر، بسیار ناچیز است و به ازای هر یک‌تن کود مصرفی حدود دو گرم کود کم‌مصرف هم استفاده نمی‌گردد. واضح است که در خاک‌های آهکی، مانند اکثریت خاک‌های ایران در مقایسه با خاک‌های اسیدی کمبود این عناصر بیشتر مطرح است. نانو كود كلات سوپر میكرو كامل سپهر پارمیس شامل ۱۱ عنصر اساسی موردنیاز گیاه به‌صورت یون‌های قابل‌جذب با درصدهای زیر:

MO=%0.1, N=%5, Cu=%0.65, Mg=%6, K=%2, Mn=%0.7, Zn=%8, Fe=%4.5, P=%3, Ca=%6, B=%0.65

كه در تمامی شرایط آب و هوایی و خاك كشور قابل‌مصرف می‌باشد این كود با داشتن مقادیر مناسب از عناصر موردنیاز گیاه در کوتاه‌ترین زمان تأثیر خود را نشان داده و افزایش عملكرد قابل‌توجهی در محصولات باغی و زراعی و گلخانه‌ای را به همراه خواهد داشت. از آنجائی که دسترسی به آنالیز خاک در بسیاری از موارد امری ناممکن است این محصول می‌تواند در ابتدای مصرف تعادل مطلوبی از عناصر موردنیاز گیاه را در خاک فراهم سازد. وجود چنین ترکیبی هرگونه كمبود احتمالی در خاک‌های كشور را مرتفع كرده و به‌صورت یك كود بی‌نظیر تمامی احتیاجات گیاه را تأمین می‌نماید؛ وجود عناصر و میزان متعادل آن‌ها در سوپرمیكرو كامل شرکت فن‌آور سپهر پارمیس یكی از شاهكارهای تولیدی شركت و در سطح دنیا کم‌نظیر است، كه به لطف خداوند تبارک‌وتعالی و بهره‌مندی از فنّاوری‌های روز دنیا و به‌منظور تغذیه مناسب گیاهان و بهبود شرایط فیزیكی و شیمیایی خاك تولید گردیده است. تولید نانو کود کلات سوپرمیكرو ۱۱ عنصر برای اولین بار در ایران. با تأثیرات فوق‌العاده در افزایش عملكرد و مرغوبیت محصولات.  

جدول مصرف نانو كود كلات سوپر میكرو كامل

تعداد دفعات مصرف بهترین زمان مصرف میزان مصرف مایع در آبیاری یا چالکود میزان مصرف جامد در آبیاری یا چالكود نوع محصول ردیف
یك نوبت تورم جوانه درختان نابالغ: 60-40 سی‌سی به ازای هر درخت درختان بالغ: 200-40 سی‌سی به ازای هر درخت درختان نابالغ: 30-20 گرم به ازای هر درخت درختان بالغ:100-20 گرم به ازای هر درخت درختان میوه (سیب، گلابی، گردو، هلو، پسته، خرما ...) ۱
یك نوبت تورم جوانه درختان نابالغ: 60-40 سی‌سی به ازای هر درخت درختان بالغ: 200-60 سی‌سی به ازای هر درخت درختان نابالغ: 30-20 گرم به ازای هر درخت درختان بالغ: 100-30 گرم به ازای هر درخت مركبات (پرتغال، نارنگی، لیمو ...) ۲
یك نوبت مرحله 5-3 برگی 4-2 لیتر در هكتار 2-1 كیلوگرم در هكتار صیفی و سبزی ۳
یک نوبت شروع رشد رویشی 2 لیتر در هكتار 1 كیلوگرم در هكتار گل‌ها و گیاهان زینتی ۴
یك نوبت تا دو نوبت ابتدای به ساقه رفتن 4-2 لیتر در هكتار 2-1 كیلوگرم در هكتار دانه‌های روغنی (سویا، آفتاب‌گردان، كلزا...) ۵
یك نوبت تا دو نوبت قبل از پنجه‌زنی 4-2 لیتر در هكتار 2-1 كیلوگرم در هكتار محصولات زراعی (گندم، یونجه، برنج، حبوبات...) ۶
یك نوبت تا دو نوبت مرحله 5-3 برگی 4-2 لیتر در هكتار 2-1 كیلوگرم در هكتار کشت‌های غده‌ای (چغندرقند، سیب‌زمینی، ...) ۷
 

برای تمامی محصولات محلول‌پاشی یک کیلوگرم و یا دو لیتر نانو کود در هزار لیتر آب توصیه می‌شود.

برای حصول بهترین نتیجه محلول‌پاشی دو نوبت در فصل انجام گردد.