Picture for blog post Pseudococcus شپشک آرد آلود

Pseudococcus شپشک آرد آلود

  • 05/01/2021 03:58:00 ب.ظ
  • ادمین سایت

برای آنکه بتوانیم با بیماری های گیاهی مبارزه کنیم،ابتدا باید عامل را شناسایی کنیم سپس روش موثر مبارزه را اتخاذ کنیم. شپشک آرد آلود‌ یکی از رایج ترین عوامل بیماری زایی در گیاهان است. این آفت اولین بار در حدود یک قرن پیش به باغ های مرکبات ایران راه یافت و تاکنون خسارات زیادی به گیاهان وارد کرده است.

شپشک آرد آلود تقریبا به تمامی نقاط گیاه حمله می کند و به دلیل ترشح موادی چسبناک (عسلک) علاوه بر زیانی که خود به‌ بدنه ‌گیاه‌ میزند‌ باعث جذب حشرات دیگر و مورچه ها به سطح‌ گیاه می شود.

این حشرات ۲ جنس نر و ماده دارد که جنس نر آن توانایی پرواز دارد که این امر باعث پخش شدن هرچه بیشتر این آفت در منطقه می شود. رنگ آن سفید است ولی گاها به رنگ صورتی و زرد هم دیده می شود اگرچه پودر سفیدی که روی آن را می گیرد، باعث سفید‌ دیده شدن آن می شود.

گونه های مختلف مرکبات،کاج ها، سیکاس و نخل ها معروف ترین گیاهانی هستند که شپشک به آن حمله می کند،علاوه بر آن ها بسیاری از گیاهان آپارتمانی هستند که در معرض حمله می گیرند. شپشک آرد‌آلود‌ به ‌صورت گروهی و‌ خیلی سریع به گیاه حمله کرده و باعث از بین رفتن شکل ظاهری گیاه و همینطور زرد شدن و از بین رفتن برگ ها میشود که در نتیجه آن فوتوسنتز گیاه تحت شعاع قرار می گیرد.

با نظر دادن به بهتر شدن ما کمک کنید